O stadninie

Malowniczy Ośrodek Jazdy Konnej położony jest na powierzchni 4 hektarów w najstarszej dzielnicy Kołobrzegu nad rzeką Parsętą, naprzeciw najstarszego kościółka pochodzącego z przed 1222 roku. W okolicy podziwiać można piękne lasy oraz urozmaicenie fauny i flory, podczas wspaniałych wypraw w teren. Przemierzając szlak na końskim grzbiecie, można tu spotkać sarny, lisy, zające, czaple i żurawie, a nawet dzika, nie wspominając o niezliczonych gatunkach innych zwierząt, ptaków i roślin.

Ośrodek Jazdy Konnej w Budzistowie posiada maneż oraz krytą ujeżdżalnię z trybunami, na której można nauczyć się jeździć i doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo na terenie Ośrodka jest również plac konkursowy trawiasty z bardzo dobrym podłożem. Stadnina posiada dwa komplety przeszkód parkurowych (treningowy oraz konkursowy). W stajni znajduje się 30 boksów dla koni. Tereny zielone są podzielone na 4 duże pastwiska (które w zależności od potrzeb są dzielone na mniejsze). W zimie konie wychodzą na padoki piaszczyste lub do hali.

Na terenie Stadniny znajduje się również parking oraz Sklep Jeździecki czynny w godzinach 10-18.
Ośrodek posiada pokoje gościnne o wysokim standardzie (pokoje z łazienkami i lodówką). Do dyspozycji jest 14 miejsc noclegowych. Goście mogą korzystać ze wspólnej kuchni, mając do dyspozycji sprzęt i naczynia, które się w niej znajdują.

Na terenie Ośrodka znajduje się zarybiony staw z altaną na wodzie, który przyciąga wędkarzy.
Tuż obok niego znajduje się palenisko w kamiennym kręgu. Do dyspozycji jest także duży grill.
Imprezy integracyjne odbywają się w przytulnej kawiarni mieszczącej 50 osób, a w okresie wiosenno -letnim pod zadaszoną wiatą na świeżym powietrzu mieszczącą nawet 200 osób.
Na terenie Ośrodka znajdują się również kompleksy zieleni wraz ze stołami drewnianymi i ławkami do siedzenia.

1997
Początki
Właścicielami Stadniny w Kołobrzegu – Budzistowie są Andrzej i Paweł Michalscy. Jest to firma rodzinna, a właściciele żywo uczestniczą w jej rozwoju. Ośrodek w obecnej formie powstał w 1997 roku na bazie budynku po byłym PGR (zob. zdjęcie 1). Obecnie jest to część stajni.
1997
1998
Przebudowa
W latach 1996 – 1998 przebudowywano istniejący budynek, aby mógł spełniać rolę stajni. W 1998 roku zostały przywiezione pierwsze konie, w celu rozpoczęcia działalności związanej z hipoterapią oraz nauką jazdy konnej. W 1998 roku Ośrodek prowadził działalność podstawową – początkowo tylko sezonowo. Na terenie nie było jeszcze krytej ujeżdżalni oraz opracowanych programów dla grup zorganizowanych. W stadninie w owym czasie było 8 koni w tym 2 źrebaki. Do dyspozycji klientów pozostawało 6 koni do nauki jazdy konnej, z tego 2 do hipoterapii.
1998
2000
Rozbudowa
Ze względu na rosnące zainteresowanie hipoterapią oraz jazdą konną poza sezonem letnim zaczęto budowę krytej ujeżdżalni w 1999r. W latach 1999-2000 została wybudowana kryta ujeżdżalnia. Hala nadawała się również do organizowania zawodów w skokach przez przeszkody oraz pokazów jeździeckich. W krytej ujeżdżalni powstała również kawiarenka, co zwiększyło atrakcyjność ośrodka. W tym także czasie została powiększona stajnia, aby mogła pomieścić 30 koni. Przebudowano również część socjalną tak by spełniała wymagania klientów, co do noclegów na terenie ośrodka. Od tego czasu istnieje 5 pokoi z łazienkami mieszczące od 2 do 5 osób w każdym.
2000
2001
Certyfikat
Od 2001 roku ośrodek posiada Certyfikat PTHIP
2001
2007
Modernizacja
W 2007 roku powstało nowe biuro oraz sklep jeździecki, ze względu na dużą liczbę osób, które chciały aby w jednym miejscu można było jeździć konno i zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt jeździecki. Wokół wszystkich budynków zbudowano chodniki oraz drogi jezdne, które wyłożone są kostką brukową (zob. zdjęcie 2). Zdjęcie 2. Widok ośrodka z lotu ptaka
2007
2010
Certyfikat
W 2010 roku Ośrodek został odznaczony Certyfikatem PZJ III klasy
2010
2010
Zawody
Od 2010 na terenie ośrodka organizowane są Polsko Niemieckie zawody jeździeckie w ramach współpracy INTERREG IV A 2007 – 2013 Mecklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Rzeczpospolita Polska
2010
2010
Szkółka
W obecnej formie działa Szkółka Jeździecka i Akademia Jeździecka
2010
2011
Certyfikat
Od 2011 w ośrodku zajęcia jazdy konnej prowadzi Certyfikowany Instruktor Dyscypliny Sportu Jeździectwo
2011
2012
Certyfikat
W 2012 roku Ośrodek został odznaczony Certyfikatem PZJ II klasy
2012
2014
Modernizacja stajni angielskiej
W 2014 roku przebudowano drewnianą stajnię angielską na stajnię murowaną, aby zapewnić koniom komfort w ekstremalnych warunkach atmosferycznych
2014
2015
Rozbudowa stajni
W 2015 roku z powodu powiększenia się stada oraz z myślą o klientach, do krytej ujeżdżalni została dobudowana stajnia angielska z myjnią dla koni, a dojazd do stajni został utwardzony kostką brukową. Na potrzeby imprez integracyjnych i zawodów jeździeckich przy stawie została wybudowana wiata. Drogi do stajni i krytej ujeżdżalni zostały oświetlone.
2015